Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Bezpieczeństwo energetyczne Polski – OGUN zakończony

19 policy paper i 4 position papers o tym, jak zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polsce przedstawili studenci organizowanego przez PZD kursu ogólnouniwersyteckiego. Kurs opierał się o innowacyjne metody dydaktyczne: połączenie edukacji partycypacyjnej i Problem-Based Learning, które nadały kształt pracy nad modelami bezpieczeństwa energetycznego studentów kilkunastu kierunków studiów. Z badań uczestników wynika, że modeli rozwoju dla Polski może być kilka, wszystkie opierają się na odejściu od zależności od węgla, dywersyfikacji źródeł dostaw, koncentracji na zamożności społeczeństwa i kreowaniu jego postaw:

  • „Polska, jako kraj w UE znajdujący się między Europą Zachodnią a Wschodnią, ma ważne położenie geopolityczne. Jest dla wielu państw łącznikiem między dwoma stronami Europy.”
  • „Konflikt na Ukrainie ujawnił skrajną wrażliwość światowego koszyka energetycznego i wysunął na pierwszy plan takie kwestie, jak bezpieczeństwo, dostępność i odporność dostaw.”
  • „Jest kluczowe dla naszego państwa, nie tylko aby stawić czoło wyzwaniom aktualnej sytuacji międzynarodowej ale również aby spełnić zobowiązania o charakterze środowiskowych organizacji, w których Polska jest członkiem.”
  • „Ograniczenie wydobywanie węgla oraz zmniejszenie jego udziału w miksie energetycznym państwa jest aktualnie koniecznością.”
  • „Ukształtowanie terenu pozwala na rozwój wielu technologii odnawialnych.”
  • „Aby osiągnąć bezpieczeństwo energetyczne kraju, kluczowe znaczenie ma jak najefektywniejsze wykorzystanie lokalnych zasobów w całym łańcuchu wartości, zgodnie z potrzebami lokalnych mieszkańców i przedsiębiorstw w każdym regionie kraju.”

Rekomendacje, które płyną z projektu-kursu brzmią: ograniczenie (a potem zaniechanie) użycia węgla, rozwój OZE na poziomie regionalnym, strategiczne inwestycje państwa w program energetyki jądrowej, kampanie społeczne przybliżające problemy energetyczne.