ESG: UW i otoczenie społeczne

Sposoby na połączenie ekspertyzy UW z zapotrzebowaniem instytucji państwowych i przedsiębiorstw wokół konieczności raportowania pozafinansowego (ESG), edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju, popularyzacja wiedzy, promocja UW jako ośrodka akademickiego działającego na rzecz zrównoważonego rozwoju i prowadzącego badania dotyczące zmian klimatycznych i ich konsekwencji, możliwość podejmowania wspólnych działań, ich wzajemnej promocji i wymiany informacji na temat pojawiających się dla studentów i pracowników możliwości projektowych były tematami poruszanymi na spotkaniu 6 czerwca 2024.

W biurze Platformy Zielonego Dialogu i zdalnie uczestniczyli w nim – oprócz zespołu PZD – kluczowi eksperci działający na rzecz przygotowania polskich podmiotów do raportowania pozafinansowego (ESG – Environmental, Social, Governance) zastanawiając się, jak Uniwersytet Warszawski może wesprzeć procesy przygotowań:

Olga Petelczyc – ekspertka Climate Leadership Programme powered by UN, ekspertka w ramach grupy roboczej ds. raportowania niefinansowego Ministerstwa Finansów, pełnomocnik Zarządu IIA Polska ds. CSR.

Ewa Sowińska – partnerka ESO Audit, biegła rewidentaka, członkini Rady Programowej Open Eyes Economy Summit oraz Kongresu Solidarni w Rozwoju, wcześniej Członkini Zarządu PriceWaterhouseCoopers. Członkini Rady Programowej Projektu Kompas ESG współorganizowanego przez Forbes i Pracodawców RP.

Robert Adamczyk – główny specjalista ESG w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).

Maria Andrzejewska – dyrektor generalna UNEP/GRID-Warszawa, wiceprezes Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska.

Maria Krawczyńska-Kaczmarek – liderka ESG i zrównoważonych finansów, Członkini Zarządu
i Dyrektorka Generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Beata Faracik – współzałożycielka i Prezeska Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu. Łączy doświadczenie z pracy w administracji publicznej na stanowiskach eksperckich z zakresu praw człowieka (Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Spraw Zagranicznych) z sektorem prywatnym i w organizacjach pozarządowych w Polsce i Wielkiej Brytanii.

Witold Pogorzelski – specjalista ds. zrównoważonego rozwoju, przygotowuje raporty zrównoważonego rozwoju (standard GRI).